Fotoğraf Portfolyo Değerlendirmesi

İnsanın kendi çektiği fotoğrafları objektif/tarafsız olarak değerlendirebilmesi genellikle zor bir süreçtir ve bu süreç kendi fotoğraf beceriniz konusunda aklınızda belirsizlikler ortaya çıkartabilir. Bu durum da, gayet huzur kaçırıcı bir his oluşturacaktır. Bunun yanısıra, fotoğraflarınızın güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek ve de bu zayıf yönlerin nasıl geliştirilebileceğini bilmek bu konuda deneyimli diğer fotoğrafçıların fikirlerine başvurmak size fayda sağlayacaktır.

Online Fotoğraf Portfolyo Değerlendirmesi, bu amaçla hazırladığım ve Skype üzerinden gerçekleştirilen 1 saatlik bir portfolyo/fotoğraf değerlendirmesidir. Bu 1 saatlik süre; fotoğrafçılığınızı geliştirmek için size yapıcı eleştiriler ve geri bildirimlerde bulunacağım ve yalnızca sizinle yapacağımız karşılıklı değerlendirmenin süresidir. Daha öncesinde, fotoğraflarınızı detaylıca inceleyip, her fotoğraf hakkında alacağım notları bu görüşmede sizinle paylaşıyor olacağım.

Nasıl bir fayda elde edeceksiniz

İnsanın kendi çektiği fotoğrafları objektif/tarafsız olarak değerlendirebilmesi genellikle zor bir süreçtir ve bu süreç kendi fotoğraf beceriniz konusunda aklınızda belirsizlikler ortaya çıkartabilir. Bu durum da, gayet huzur kaçırıcı bir his oluşturacaktır. Bunun yanısıra, fotoğraflarınızın güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek ve de bu zayıf yönlerin nasıl geliştirilebileceğini bilmek bu konuda deneyimli diğer fotoğrafçıların fikirlerine başvurmak size fayda sağlayacaktır.

Öncelikle söylemem gerekir ki, bir fotoğraf portfolyo değerlendirmesini, sosyal medyada fotoğraflarınıza beğeni ya da yorum almak gibi düşünmemelisiniz. Aslında ikisinin birbirine benzer yönü pek yoktur. Kendinizi eleştirebilmek fotoğraf alanında kendinizi geliştirebilmeniz için önemli ve değerlidir.

Bu, sizin benlik duygunuzu, kendinize olan güveninizi güçlendirmekle beraber, eğer diğer profesyonellerin ve ustaların fikirlerini bir kenara atıp görmezden gelirseniz de, yanlışlarınızı ve eksikliklerinizi görmekte zorlanırsınız. Dolayısıyla bu ikisi arasında iyi bir denge bulmanız gerekmektedir.

Bununla beraber, fotoğraflarınız hakkında gerçekçi, doğru ve yapıcı eleştirileri duymak da zannedildiği kadar kolay kaldırılabilir değildir. Bundan ötürü yapılan değerlendirmelerdeki eleştirileri kişisel olarak ele almamalı, bunları sizden daha tecrübeli olan kişilerin deneyimleri olarak düşünmeli ve bundan faydalanmaya çalışmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Fotoğraf Portfolyo Değerlendirmesinde şu konuları işliyor olacağız :

 • Tecrübeli bir fotoğrafçıdan portfolyonuzdaki her bir fotoğrafın yorumlanması ve değerlendirilmesi.
 • Fotoğrafın öznesi, kompozisyon bilgisi, görsel hikaye anlatımı ve fotoğraf işleme.
 • Fotoğraflarınızdaki güçlü ve zayıf yanların ortaya çıkartılması
 • Eksik yanlarınızı geliştirebilmek ve daha güçlü fotoğraflar çekebilmek için yapmanız gerekenler.
 • Bir fotoğrafçı olarak kendi beceri ve yeteneklerinize güven duyma ve kendi vizyonunuzun ve stilinizi oluşturulması konusunda görüşler ve tavsiyeler.
Fotoğraf Portfolyosu Oluşturma ve yapılması gerekenler
Fotoğraf Portfolyosu Oluşturma ve yapılması gerekenler

Fotoğraf portfolyo değerlendirme süreci

Bu workshop 2 aşamadan oluşmaktadır :

1. Fotoğraflarınız Seçilmesi ve Gönderilmesi

Öncelikle değerlendirilmesini istediğiniz fotoğraflarınızı seçmeniz ve bunları bana WeTransfer (ya da Dropbox veya indirme link) ile göndermeniz gerekmektedir. Fotoğrafların, JPG dosya formatında ve uzun kenarı en az 2000px, en çok 3000px uzunluğunda olmalıdır (bu bir zorunlulu değil sadece tavsiyedir). Fotoğraflarınız elime geçtikten sonra bu fotoğraflarınızı tek tek değerlendireceğim ve gerekli notları alacağım. Fotoğraflarınızı video görüşme tarihinden en az 2 hafta önce bana göndermiş olmanız gerekmektedir ki, üzerinde çalışmak için zaman ayırabileyim.

2. Online Değerlendirme Süreci

Daha sonra, önceden sizinle belirlediğimiz gün ve saatte Zoom üzerinden bir video görüşmesi gerçekleştireceğiz. Bu görüşme sırasında sizlere hem fotoğraflarınızla ilgili almış olduğum notları tek tek paylaşacağım hem de bu notları sizinle paylaşırken sizden gelecek her türlü soruya yanıt veriyor olacağım. Fotoğraflar hakkındaki değerlendirmelerim, yapıcı, gerçekçi ve size yol gösterici, hatalarınızı ve güçlü yanlarınızı paylaşacağım değerlendirmeler olacak.

Ataşehir'de gündoğumu, Istanbul.

Nasıl katılacaksınız

Fotoğraf Portfolyonuzun değerlendirilmesini istiyorsanız kayıt ol butonun tıklayarak benimle iletişime geçiniz. Katılmak istediğiniz değerlendirme paketini ve hangi tarihlerde video görüşmesi yapmak istediğinizi yazarak bana iletiniz.

Mesajınızı aldıktan sonra, fotoğraf portolyo değerlendirmesini online olarak yapacağımız video görüşmesi için bir tarih belirleyeceğiz. Bununla beraber sizden, kendinizi biraz anlatmanızı ve fotoğraflarınız hakkında bana kısa bilgiler vermenizi isteyeceğim. Örneğin fotoğraflarınız hakkında bilgi almanın dışında fotoğraf kitabı oluşturma, sergi düzenleme, online sunum yapma , basılı portfolyo sahibi olma gibi amaçlarınız var mı vb konularda bana yazmanızı isteyeceğim.

Daha sonra değerlendirilmesini istediğiniz fotoğraflarınız istediğiniz değerlendirme paketine uygun olarak seçerek (30 fotoğraf, 60 fotoğraf, veya 90 fotoğraf) bana göndereceksiniz. Eğer değerlendirilecek fotoğraflar belirli bir konuya ait seri fotoğraflar ise, lütfen fotoğrafları bu seriye uygun olarak isimlendirmiş olarak gönderiniz.

 

 • 30 ad Fotoğraf 750 TL

  1 saat Zoom görüşmesi

 • 60 ad Fotoğraf 1350 TL

  2 saat Zoom görüşmesi

 • 90 ad Fotoğraf 2000 TL

  3 saat Zoom görüşmesi

Sergei Korshikov, Actor
Fotoğraf Portföy Değerlendirmesi Neden Önemlidir?
Fotoğraf portfolyonuzu oluşturma ve değerlendirme

PORTFÖY

FOTO-HİKAYELER

ATÖLYE / KURSLAR

MOTION

HAKKINDA

SİZİN İÇİN SEÇİLMİŞ İLGİNÇ KONULAR POSTA KUTUNUZA GELSİN

E-Bültene abone olarak, yeni fotoğraf turlarından, fotoğraf ile ilgili e-kitap, video gibi eğitim materyallerinden anında haberdar olabilirsiniz.

© 2022 Enis Yücel Photography. Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yer alan yazılı ve görseller materyallerın tüm telif hakları Enis Yücel’e aittir. Bu materyallerin yazılı izin alınmaksızın kullanılması, kopyalanması, dağıtılması, dijital ya da baskı olarak saklanması ve diğer tüm kullanımları kanun dışıdır.