Istanbul Fotoğraf Turu, fotoğraf gezisi, foto tur, istanbul foto tur, türkiye fotoğraf gezileri

Foto Röportaj / Foto Hikaye

Onlar, Belgrad'da, Saraybosna'da, Almanya ve Avusturya'daydı...Karadeniz kıyılarına düşen ve Boğaziçi’ndeki Tarabya Sanat Akademisi mezarlığına gömülen Alman askerlerinin karaya vurulduğu İstanbul’daydı.

by Enis Yücel
Tarabya Kültür Akademisi, 1.Dünya Savaşı'nda şehit düşen Birinci Dünya Savaşı'nda ölen Alman askerlerinin gömüldüğü ve şu anda Alman Büyükelçisinin yazlık konutunun da yer aldığı Tarabya Kültür Akademisi. © Enis Yücel
Tarabya Kültür Akademisi, 1.Dünya Savaşı'nda şehit düşen Birinci Dünya Savaşı'nda ölen Alman askerlerinin gömüldüğü ve şu anda Alman Büyükelçisinin yazlık konutunun da yer aldığı Tarabya Kültür Akademisi. © Enis Yücel

Onlar, Belgrad’da, Saraybosna’da, Almanya ve Avusturya’daydı… İstanbul’daydı… Karadeniz kıyılarına düşen ve Boğaziçi’ndeki Tarabya Sanat Akademisi mezarlığına gömülen Alman askerlerinin karaya vurulduğu İstanbul’daydı. Kroesinger ve Dura, ziyaret edilen şehirlerden oyuncularla, savaşın; fotoğraflar, slaytlar, metinler, film klipleri, mektuplar ve broşürler ile hayata dönmesine imkan verdi.

Yönetmen Hans-Werner Kroesinger ve film yapımcısı Regine Dura yerel ortaklarla birlikte Birinci Dünya Savaşı konusunda yerel ve tarihî bir keşif yapıyor ve bunu Türkiye’deki mevcut durumla ilişkilendiriyorlar. Bu araştırma süreci sonucunda ulusal tarih perspektiflerini ortaya koyan ve 1914’ten 2014’e kadar uzanan bir yay çizen belgesel tiyatro sahneleri oluşuyor. Ortak tarih bağlamında kültürlerarası diyalogu teşvik eden, stereotipleri sorgulayan ve önyargıları yıkan bir bakış…

Bu araştırmaların çıkış noktasını Almanya Büyükelçiliği’nin Tarabya’daki tarihî yazlık rezidansı arazisinde bulunan ve Birinci Dünya Savaşı’nda ölen Alman askerlerinin mezarlarının bulunduğu askerî bir mezarlık oluşturuyor. 1. Dünya Savaşı’nda ölen Alman askerleri bu mezarlıklarda gömüldüler. Konuşmalar, görüşmeler ve yerel keşifler farklı görüşleri bir araya getiriyor. Bu malzemeden yola çıkarak geliştirilen performans farklı bakış açılarını ve açıklamalarını içeriyor. Karşılıklı birbirini etkileyen, tamamlayan, karşı duran, hatta birbiriyle çatışan hikâyeler ortaya çıkıyor. Yorumlama yargısı çözülüyor, izleyici farklı ulusal anlatılar ile karşı karşıya geliyor.

PORTFOLIO

STORIES

WORKSHOPS/TOURS

MOTION

ABOUT

Curated content, mailed monthy.

Subscribe to my newsletter and don’t miss new articles, upcoming photography workshops and learning materials.

© 2021 Enis Yücel Photography. All rights reserved. The material on this site may not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Enis Yücel. 

PORTFÖY

FOTO-HİKAYELER

ATÖLYE / KURSLAR

MOTION

HAKKINDA

SİZİN İÇİN SEÇİLMİŞ İLGİNÇ KONULAR POSTA KUTUNUZA GELSİN

E-Bültene abone olarak, yeni fotoğraf turlarından, fotoğraf ile ilgili e-kitap, video gibi eğitim materyallerinden anında haberdar olabilirsiniz.

© 2022 Enis Yücel Photography. Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yer alan yazılı ve görseller materyallerın tüm telif hakları Enis Yücel’e aittir. Bu materyallerin yazılı izin alınmaksızın kullanılması, kopyalanması, dağıtılması, dijital ya da baskı olarak saklanması ve diğer tüm kullanımları kanun dışıdır.