Istanbul Photo Tours, Photography Tours, Photography Workshops, Turkey, Street Photography

Foto Röportaj / Foto Hikaye

“Yürümeyi Öğrenmek: Yeni Baştan…”, Suriye sınırındaki Türk mülteci kamplarında yaşayan farklı etnik kökenlerden gelen mültecileri desteklemek üzere tasarlanmış travma terapi aktiviteleri ile ilgili bir fotoğraf projesidir.

by Enis Yücel
Foto Röportaj, Yürümeyi Öğrenmek : Yeni Baştan - Performans sırasında birbirleri ile senkronize hareket edebilmek için devamlı ve disipli bir çalışma gerekiyor.
Nusaybin Mülteci Kampı'nda tahtabacak üzerinde yürüme eğitimi alan mülteci gençler. Mardin, Türkiye © Enis Yücel
Türkiye, Suriye Savaşı’nın patlak verdiği 2014 senesinden bu yana, öncelikle Suriye’den ve giderek artan bir şekilde Irak’tan yaklaşık üö buçuk milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mültecilerin bir kısmı mülteci kamplarında bir kısmı da Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşıyor. Bunların çoğu, şu anda Suriye sınırına yakın olan Mardin’de ve Türkiye’deki hemen hemen her büyük şehirde yaşayan kentli mülteciler. Bazı mülteciler uzun bir süre, maalesef dışarıdan büyük ölçüde erişilemeyen kapalı kamplarda yaşamlarını devam ettirdiler ve bir kısmı halen bu kamplarda hayata tutunmaya çalışıyorlar.
Kamplarda yaşayan mültecilerin dışında bir çok mülteci halihazırda Mardin’de, Suriye sınırına yakın ve Türkiye’nin hemen hemen her büyük şehrinde yaşayan sözde şehirli mülteciler. Mülteciler Derneği rakamlarına göre sadece İstanbul’da yaşayan mültecilerin sayısı 500.000’den fazla. İstanbul Alman Kültür Akademisi (Goethe Institut Istanbul), Suriyeli mültecilerin bu zorlu şartlar altında yaşamlarını sürdürürken, kendilerine yardımcı olacak çeşitli projeler geliştirmektedir.

Yürümeyi Öğrenmek: Yeni Baştan…”, İstanbul Goethe Enstitüsü’nün Kültür ve Yardım Programı sırasında oluşturulan ve Suriye sınırındaki Türk mülteci kamplarında yaşayan farklı etnik kökenlerden gelen mültecileri desteklemek üzere tasarlanmış travma terapi aktiviteleri ile ilgili bir fotoğraf projesidir. Program, Türkiye’de sığınmacı olarak yaşayan Suriyeli mülteci gençlerine, travma terapisi odaklı sanat ve spor atölyeleri ve çeşitli aktiviteler sunmaktadır. Daha spesifik olarak, sosyal sanatlar ve performans sanatları, bu tür bir terapi için bir araç olarak kullanıldı. Buradaki etkinlikler arasında “Mardin Şehrindeki Mülteci Çocuklar için Tahtabacak Üzerinde Yürüme Atöylesi”, “Nusaybin’deki Mülteci Kampında Stajyer Programı Eğitimi”, “İzleri Arama: Dans Atölyesi” ve “Mardin Şehrinde ve Mülteci Kampında Müzik Terapisi ” vardır. Bu fotoğraf projesi ise, yaklaşık bir seneye yayılmış olan bu aktiviteler sırasında mülteci gençlerin yaşamlarından kesitler sunan bir ‘foto hikaye’dir.

PORTFOLIO

STORIES

WORKSHOPS/TOURS

MOTION

ABOUT

Curated content, mailed monthy.

Subscribe to my newsletter and don’t miss new articles, upcoming photography workshops and learning materials.

© 2021 Enis Yücel Photography. All rights reserved. The material on this site may not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Enis Yücel. 

PORTFÖY

FOTO-HİKAYELER

ATÖLYE / KURSLAR

MOTION

HAKKINDA

SİZİN İÇİN SEÇİLMİŞ İLGİNÇ KONULAR POSTA KUTUNUZA GELSİN

E-Bültene abone olarak, yeni fotoğraf turlarından, fotoğraf ile ilgili e-kitap, video gibi eğitim materyallerinden anında haberdar olabilirsiniz.

© 2022 Enis Yücel Photography. Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yer alan yazılı ve görseller materyallerın tüm telif hakları Enis Yücel’e aittir. Bu materyallerin yazılı izin alınmaksızın kullanılması, kopyalanması, dağıtılması, dijital ya da baskı olarak saklanması ve diğer tüm kullanımları kanun dışıdır.