Istanbul Fotoğraf Turu, fotoğraf gezisi, foto tur, istanbul foto tur, türkiye fotoğraf gezileri

Foto Röportaj / Foto Hikaye

İspanyolca adıyla 'Dia de los Muertos' yani 'Ölüler Günü Bayramı', özellikle Latin Amerika toplumlarında çok önem verilen ve 31 Ekim, 1 ve 2 Kasım günlerinde üç gün süreyle kutlanan bir bayram olarak biliniyor.

by Enis Yücel
Panteon San Miguel olarak da bilinen, Panteon General (Oaxaca Merkez Mezarlığı) mezarlığı
Oaxacalılar, Panteon San Miguel mezarlığında Dia de les Muertos'u kutlarken. © Enis Yücel

Meksika Ölüler Günü Festivali ya da İspanyolca bilinen adı ile Dia de los Muertos / Ölüler Günü Bayramı Özellikle Latin Amerika toplumlarında önem verilen ve kutlanan bir bayram. Üç günlük bir bayram olan Ölüler Günü Bayramı, 31 Ekim-1 Kasım ve 2 Kasım tarihlerinde kutlanıyor. Bu bayram, aile ve arkadaşların ölenleri hatırlayıp, onları anmaları ve onlara ruhani yolculuklarında rehberlik etmeleri düşüncesi ile kutlanmaya başlamış bir bayram.

Ölülerin Günü Festivali son derece kişisel ve önemli bir gün olarak kabul ediliyor. Meksika mirasına sahip ailelerin, ölümün; yaşamın doğal bir parçası olduğu ve ölen akrabalarının asla gerçekten gitmediği inancı ile kutlama için bir araya geldikleri bir nevi festival. Sunaklar (altars) ölenlere hürmet etmek için evlerin bahçelerine ya da avlulara hatta kimi yerlerde sokaklara kuruluyor ve mezarlıklarda da ölen yakınlara çeşitli adaklar sunuyorlar.

Özellikle Oaxaca’da Hristiyanlık ile İspanyol sömürgeciliği öncesi gelenekler arasındaki ilişkinin bir örneği olarak da kabul edilebilir.

Ölüler Günü (Día de los Muertos) Meksika’nın her yerinde kutlanmasına rağmen, özellikle Oaxaca, Meksikalıların kaybettikleri yakınlarının dönüşünü onurlandıran süslü zengin kutlamalarıyla tüm dünyada artık çok tanınan ve en çıkan bir eyalet oldu. Meksika’daki Oaxaca Eyaleti’nin aynı zamanda başkenti de olan Oaxaca şehri, Ölüler Günü (Día de los Muertos) şenlikleri 1 Kasım’dan yaklaşık bir hafta önce “Ölüler Meydanı (Plaza de los Muertos)”nda kutlanmaya başlanıyor.

Ölülerin, öteki hayattan, uzun bir hac yolculuğunun ardından yorgun ve susuz bir şekilde dünyaya geldikleri inancı hakim. Böylece, hazırlanan sunakların, gelen ölülerin sevdiklerini ziyaret edebilecekleri, en sevdikleri yemeklerle ziyafet çekebilecekleri ve en sevdikleri müzikleri dinleyebilecekleri bir yer olarak inşa edilmesi gerektiğine inanılıyor. Oaxaca’daki sunaklar genellikle ekim ayının sonlarına doğru yerel halkın kendi yaşadıkları evlerinde kurulmaya başlanıyor.

PORTFOLIO

STORIES

WORKSHOPS/TOURS

MOTION

ABOUT

Curated content, mailed monthy.

Subscribe to my newsletter and don’t miss new articles, upcoming photography workshops and learning materials.

© 2021 Enis Yücel Photography. All rights reserved. The material on this site may not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Enis Yücel. 

PORTFÖY

FOTO-HİKAYELER

ATÖLYE / KURSLAR

MOTION

HAKKINDA

SİZİN İÇİN SEÇİLMİŞ İLGİNÇ KONULAR POSTA KUTUNUZA GELSİN

E-Bültene abone olarak, yeni fotoğraf turlarından, fotoğraf ile ilgili e-kitap, video gibi eğitim materyallerinden anında haberdar olabilirsiniz.

© 2022 Enis Yücel Photography. Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yer alan yazılı ve görseller materyallerın tüm telif hakları Enis Yücel’e aittir. Bu materyallerin yazılı izin alınmaksızın kullanılması, kopyalanması, dağıtılması, dijital ya da baskı olarak saklanması ve diğer tüm kullanımları kanun dışıdır.