FOTOĞRAF GEZİLERİ

Ölüler Günü: Oaxaca'nın Ruhları

Meksika Azteklerinin Geleneği - Fotoğraf Gezileri

ENİS YÜCEL

Meksika Ölüler Günü Festivali

Meksika Ölüler Günü Festivali ya da İspanyolca bilinen adı ile Dia de los Muertos / Day of the Dead Bayramı… Bu festivali fotoğraflamak benim için oldukça önemli bir deneyim idi. Zira hem çok düşük ışıkta fotoğraf çekme hem de kendi alışkın olduğum ‘ölüm, vefat, mezar, kabristan’ gibi farklı bir hisle ve gelenekle yoğrulmuş güvenli alanımın dışına çıkarak, yas tutan insanların fotoğraflarını çekmek her zaman mümkün olan bir tecrübe değildi.

Bir çok toplumda “ölüm” ve “kutlama” bir arada düşünülmesi tuhaf olarak addedilen kavramlar olmakla birlikte, Meksikalılar için bu iki kavram iç içe geçmiş durumda. Bunun sebebi ise, genel olarak, antik zamanlarda Meksika topraklarında yaşamış yerli halkın ((Purepecha, Nahua, Totonac and Otomi) inanışlarından geliyor.

Meksika Ölüler Günü Festivali’nin en belirgin ve en göze çarpan kutlamalarından bir tanesi, çeşitli sunaklar hazırlamak. Bu sunaklar evlerin bahçelerinden tutun, restoranların avlularında ya da şehrin kamu binaları ya da kiliselerinin önlerinde 1 Kasım’dan yaklaşık bir kaç gün öncesinde hazırlanmaya başlıyor. 

1 Kasım günü ölen çocukların ruhlarına ithafen, çocuklar için rengarenk balonlar, şekerlemelerden yapılan kafatasları ve iskeletler hediye olarak veriliyor. Ertesi günü yani 2 Kasım’da ise yetişkinlerin ruhlarını anmak için hazırlanan sunaklar, irili ufaklı kafatasları ve iskeletler, ölen yakınlarının sevdiğini düşündükleri yiyecekler, günlük yaşamı sembolize eden süs eşyaları ve aksesuarlar, sürekli yanan mumlar ve mutlaka kadife çiçekleri (marigolds) ile süsleniyor. 

Gelen ruhların bu sunakları bulabilmelerine yardımcı olduklarını düşündükleri kadife çiçekleri ile sokaklardan evlerinin bahçelerine ve sunaklara giden hayali patikalar yapıyorlar.

Süslemeler sadece sunaklar ile kalmıyor. Meksikalı’lar yakınlarının mezarlarını da aynı şekilde süslüyorlar ve bu iki günün gecesini mutlaka mezarlıkta geçiriyorlar. Karanlık çöktükten sonra tüm aileler, ellerinde çiçekler ve ölen yakınlarına sunmak üzere tedarik ettikleri yiyecekler, çiçekler ve mumlar ile mezarlıkların yolunu tutuyorlar. Gece, mezarlıkların temizlenmesi, mumların yakılması ve çiçekler ile süslenmesi ile başlıyor. Yiyecekler ve kişisel eşyalar mezarlara bırakılıyor. Mezarların etrafında gecenin soğuğundan korunmak için ateşler yakılıyor ve bu ateşler etrafında toplanan aileler, şarkılar söylüyor ve sohbet ederek geceyi geçiriyorlar.

İslam dinine mensup birisi olarak çocukluğumdan bu yana, mezarlıklarda, saygının bir ifadesi olarak sessiz davranma, dünyevi herhangi bir eylemden mümkün olduğu kadar uzak durma öğretisi ile yetiştirildiğimden ve dinimizin de bunu öngörmesinden ötürü, pek tabiki  mezarlıklar içerisinde böyle bir manzara içerisinde bulunmak ilk anda bana zor ve tuhaf geldi. Fotoğraf Gezileri ( Meksika )