İmparatorluk Başkenti

ISTANBUL

Kişiye Özel Sokak Fotoğrafçılığı Turu

Fotoğrafçılar ve fotoğraf tutkunları için yine bir fotoğrafçı tarafından tasarlandı.

ISTANBUL FOTOĞRAF TURLARI

İstanbul Fotoğraf Turları; her köşesinden tarih ve kültür fışkıran, sur içi olarak adlandırılan tarihi şehir merkezinde yapılan sokak fotoğrafçılığına odaklanmış günlük bir fotoğraf turudur.

İstanbul Fotoğraf Turları, genellikle başlangıç saatini, günışığının henüz eğik olarak geldiği zamanı çok da fazla geçirmemek adına, kaliteli ışıktan daha fazla yararlanmak amacıyla sabah 8:00 olarak belirlenmiştir. Fotoğraf turu başlangıç noktası ise Sultanahmet At Meydanı olarak adlandırılan ancak çoğumuzun bildiği adıyla Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Alman Çeşmesi’dir. Alman Çeşmesi’nden başlayacak olan fotoğraf turu,  Divan Yolu’nu takip ederek Çemberlitaş’a doğru devam edecek. Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ne ulaşıp, içerilere doğru yol alacağız. Kapalıçarşı’nın Kürkçüler Kapısından Kapalıçarşı içine gireceğiz ve Bedesten’den geçerek Perdahçılar Sokağı’ndan Kapalıçarşı’nın dışına çıkmış olacağız. Ara sokakları arşınlayarak Mercan Yokuşu’na varacak ve yine ara sokaklardan Eminönü Yeni camii önünde turumuzu noktalayacağız.

dreamstime m 145792050 reduced 1990x1506 1 Istanbul Photography Tours

İstanbul... Şair ile arkeoloğun, diplomat ile tüccarın, prenses ile sıradan bir denizcinin, doğulu ile batılının benzer bir hayranlıkla çığlık attığı evrensel bir güzelliktir. Bütün dünya, bu şehrin yeryüzündeki en harikulade yer olduğunu düşünür.

- Edmondo De Amicis

İtalyan romancı, şair ve gazeteci.

Fotoğraf Turları Hakkında

Sokak fotoğrafçılığı, fotoğraf türleri arasında belki de en ilgi çekici olan türlerin başında gelir. Sokak Fotoğrafçılığı denince, klasik fotoğraf sanatına ilgisi olanların zihninde hemen Henri-Cartier Bresson’un romantik siyah-beyaz fotoğraflarının canlanması pek muhtemeldir. Diğerleri için ise, belki de akla ilk, İnstagram’da gördükleri favori hashtagler ya da takip ettikleri favori İnstagram hesapları gelecektir.  Günümüzde, özellikle de İnstagram’ın etkisi ile sokak fotoğrafçılığı hem estetik hem de yaklaşım olarak o kadar geniş kitlelere yayıldı ve dönüşüme uğradı ki,  sokak fotoğrafçılığını tarif edecek tek bir tanımlama neredeyse imkansız hale geldi.
Sultanahmet, Alman Çeşmesi, İstanbul Fotoğraf Turu
kenny luo eq5em3JMgOw unsplash 708x1000 1 Istanbul Photography Tours

Fotoğraf Turları : Kimler İçin

Istanbul Fotoğraf Turları yaklaşık olarak 4.5-5 saat süren ve Bir’e Bir yani kişiye özel olarak düzenlenen bir sokak fotoğrafçılığı turudur. Bu turu yapmaktaki amacım genelde fotoğrafçılık teknikleri ve özelde de sokak fotoğrafçılığına ait pratik bilgileri ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmaktır. Bu bilgiler, kamera kullanımından, kompozisyon tekniklerine, sokakta karşılacağımız insanlarla kuracağımız iletişimden, fotoğrafa bakış açımıza dair uzun yıllardır edindiğim bilgi ve deneyimleri içermektedir. Daha detaylı bilgi almak için, ya da farklı bir konuda benimle konuşmak isterseniz İletişim Formu‘nu kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

İstanbul sokaklarında temizlik işçileri mola zamanından soğuk havada ısınmak için yaktıkları ateşin etrafında ısınmaya çalışıyorlar, Istanbul Fotoğraf Turları, Fotoğraf Gezileri ve Fotoğrafçılık Eğitimi

Tek İhtiyacınız Fotoğrafa olan Tutkunuz

Neler Öğrenebilirsiniz

İstanbul Fotoğraf Turları kapsamındaki workshop turunun en önemli noktası uygulamalı bir eğitim turu olmasıdır. Bu tur esnasında, sahip olduğum fotoğraf tekniği bilgisini ve 10 yıldan fazla bir sürede edinmiş olduğum tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.  Bunun yanısıra, kanaatimce hepsinden daha da önemli olan, fotoğrafa bakış açınız konusunda sizlere ufuk açıcı tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyelerimi,  ‘etkili ve güçlü fotoğraflar’ oluşturmayı yalnızca teknik bilgi ya da ekipman kullanımı ile değil, ‘farkında olarak fotoğraf çekme’ konusu üzerinden sizlerle paylaşacağım.  

İstanbul Fotoğraf Turları’nı yaparken turun içeriğini sizin amacınıza, geliştirmek istediğiniz konulara göre kişiselleştirebiliriz. İletişim Formu’nu kullanarak bana yazarsanız, berberce size özel içerik hakkında konuşabiliriz.

Neredeyse klasik bir kompozisyon haline gelmiş olan, Ayasofya Camii'inden Sultanahmet Camii görünümü. Istanbul Fotoğraf Turları, Fotoğraf Gezileri ve Fotoğrafçılık Eğitimi

Lokasyon Seçenekleri

With its beauty inherited from ancient times Istanbul is an enchanting city and if you know where to look you can also see its modern charm. My photo tour takes place in the heart of the old medina (city center) which was the main commercial district/ and still is one of the most important district the commercial activities takes place. In this section I try to show what are your options when you want to book a photo tour with me.

01.

Regular Route : Sultanahmet, Eminönü & Süleymaniye

This is my regular photo tour route which starts from Sultanahmet and follows the Imperial Road towards Grand Bazaar district and then directing to Süleymaniye neighborhood. The route then continues down towards Golden Horn coast to Eminönü. To get more details about this route please send me an email to get in touch and I will provide you in-depth information about what we will be seeing.

placeholder Istanbul Photography Tours

Diğer Bilgiler

  • Çaylar benden. Kahveler de öyle.
  • 10 yıldan fazla süredir edindiğim tecrübeleri ve fotoğrafa yaklaşımımı tüm samimiyetimle sizlerle paylaşmak…
  • This is a photo walking tour conducted for those whose main goal is to make photographs in Istanbul and mostly in streets. Please note that by default this is not a tour in which we visit the known attractions such as Hagia Sophia, Basilica Cistern or any attraction that requires entrance fee. The reason that I do not included visiting these places is due to the long queues specially in high seasons. Waiting in a queu for 30 minutes in a 4-5 hour photo tour does not make sense and I am sure you agree with me on that. On the other hand; mosques are exception to this since all mosques in Turkey are free to enter and therefore there almost never queu to visit a mosque. If you are willing to book a photo tour which you also want to photograph interiors of places like Hagia Sophia, Basilica Cistern or else; then please get in touch with me via contact form so we can schedule a photo tour accordingly
  • Alcoholic drinks, meals and personal expenses
  • Transport costs except public transport.
  • Tips & Taxes

Herhangi bir DSLR ay da Aynasız (Mirrorless) fotoğraf makinası tura katılım için yeterlidir. Doğal olarak, kameranıza ait yedek pil ve yedek hafıza kartlarını yanımızda bulundurmakta fayda vardır.

Fotoğraf turunun eğitim dili Türkçe ve İngilizce’dir.