Suriyeli Mültecilerin Hikayesi

Suriyeli Mültecilerin Foto Hikayesi Suriyeli çocuk/genç mülteciler için Travma Terapisi Aktiviteleri.

Türkiye 2020 Mart ayı itibariyle Suriye’den 3.5 milyonun üzerinde Suriyeli mülteci barındırıyor. Bu rakam, Irak ve diğer ülkelerden gelen mülteciler ile birlikte 4 milyonun üzerine çıkıyor. Suriye’nin doğrudan komşuları ile birlikte – Ürdün ve Lübnan- Türkiye’nin bu mültecilerin emilip bakımına gelince yükün çoğunu taşıdığı anlamına geliyor. Mültecilerin bir kısmı mülteci kamplarında bir kısmı da Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşıyor. Bunların çoğu, şu anda Suriye sınırına yakın olan Mardin’de ve Türkiye’deki hemen hemen her büyük şehirde yaşayan kentli mülteciler. 500.000’den fazla mülteci sadece İstanbul’da yaşıyor. Goethe-Institut İstanbul, bu mültecilere şu andaki tehlikeli durumlarında yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış çeşitli projeler yürütüyor.

However, most of them are so-called urban refugees who now live in Mardin, near the Syrian border, as well as in just about every large city in Turkey. More than 500,000 refugees now live in Istanbul alone. İstanbul Alman Kültür Akademisi (Goethe Institut Istanbul), Suriyeli mültecilerin bu zorlu şartlar altında yaşamlarını sürdürürken, kendilerine yardımcı olacak çeşitli projeler geliştirmektedir.

“Yürümeyi Öğrenmek: Yeni Baştan…”, İstanbul Goethe Enstitüsü’nün Kültür ve Yardım Programı sırasında oluşturulan ve Suriye sınırındaki Türk mülteci kamplarında yaşayan farklı etnik kökenlerden gelen mültecileri desteklemek üzere tasarlanmış travma terapi aktiviteleri ile ilgili bir fotoğraf projesidir. Program, Türkiye’de sığınmacı olarak yaşayan Suriyeli mülteci gençlerine, travma terapisi odaklı sanat ve spor atölyeleri ve çeşitli aktiviteler sunmaktadır. Daha spesifik olarak, sosyal ve sahne sanatları böyle bir terapinin aracı olarak kullanılmıştır. Buradaki etkinlikler arasında “Mardin Şehrindeki Mülteci Çocuklar için Tahtabacak Üzerinde Yürüme Atöylesi”, “Nusaybin’deki Mülteci Kampında Stajyer Programı Eğitimi”, “İzleri Arama: Dans Atölyesi” ve “Mardin Şehrinde ve Mülteci Kampında Müzik Terapisi ” vardır. Bu fotoğraf projesi ise, yaklaşık bir seneye yayılmış olan bu aktiviteler sırasında mülteci gençlerin yaşamlarından kesitler sunan bir ‘foto hikaye’dir.